Aktualności Inwestycje

20 lat Polski w UE: Kompendium dwudziestu inwestycji w portach Szczecin-Świnoujście ze wsparciem unijnym

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej zaowocowało dwudziestoma inwestycjami, które przeprowadzono pod egidą Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Te dwie dekady były pełne nieustających zmian i dynamicznego rozwoju dla portów Szczecin-Świnoujście.

Podczas tego czasu, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wykazał się ogromną determinacją i ambicją, realizując skomplikowane plany inwestycyjne. Nie obawiali się sięgać po fundusze unijne poprzez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko oraz Korzystając z Funduszu Spójności z programu CEF Łącząc Europę.

Cała lista inwestycji to aż 20 projektów o łącznej wartości blisko trzech miliardów złotych. Owocem tych prac są między innymi powstanie portu zewnętrznego w Świnoujściu oraz budowa dwóch nowych stanowisk statkowych na terminalu LNG. Pierwsze z nich służy do importu skroplonego gazu, a drugie umożliwia zarówno import, jak i eksport tego paliwa. W Świnoujściu na terminalu promowym zbudowano nowe stanowisko do obsługi promów, oznaczone numerem 1. Natomiast stanowiska promowe nr 5 i 6 po przebudowie zostały zintegrowane w jedno i przystosowane do obsługi ładunków intermodalnych.

Similar Posts