Inwestycje

Decyzje Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w sprawie budowy farm wiatrowych

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podjął decyzję o wyborze wykonawcy prac związanych z hydrotechniczną częścią inwestycji w terminal przeznaczony dla morskich farm wiatrowych, które będą zlokalizowane w świnoujskim porcie. Prace te będą prowadzone przez firmę PORR. W wyniku tych działań, na terenie portu powstaną dwa nowo wybudowane nabrzeża, które razem będą miały łącznie 500 metrów długości.

Terminal dedykowany dla morskich elektrowni wiatrowych, który powstanie w Świnoujściu, ma szansę stać się pierwszym obiektem tego rodzaju w Polsce. Współtworzą go Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz ORLEN Neptun – spółka zależna od płockiego giganta, który coraz bardziej ekspansywnie wkracza na rynek Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Głównym celem tej inwestycji jest obsługa projektu o nazwie Baltic Power, realizowanego jako joint venture przez ORLEN i kanadyjską firmę Northland Power.

W ramach przedsięwzięcia Baltic Power, planuje się budowę pierwszej w kraju morskiej elektrowni wiatrowej na wysokości Łeby i Choczewa. Zostanie ona wyposażona w 76 turbin wiatrowych, dostarczanych przez duńskiego producenta – Vestasa. Każda z turbin będzie miała moc 15 MW, co pozwoli na osiągnięcie łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 1140 MW.

Similar Posts