Aktualności Bezpieczeństwo i służby Inwestycje

GAZ-SYSTEM zawiera umowę z White Eagle Energy Ltd. w celu dostarczenia i obsługi jednostki FSRU

Firma GAZ-SYSTEM podjęła kroki strategiczne w celu zwiększenia dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, poprzez podpisanie umowy czarterowej z firmą White Eagle Energy Ltd., która jest częścią grupy Mitsui O.S.K. Lines. Na mocy tej umowy, White Eagle Energy Ltd. dostarczy i będzie obsługiwać jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) w Zatoce Gdańskiej.

Nawiązując do znaczenia tej inwestycji, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Maciej Bando, stwierdził, że Terminal FSRU pozwoli na zaspokojenie najbardziej palących potrzeb w zakresie zapewnienia dywersyfikacji dostaw oraz bezpieczeństwa gazu ziemnego nie tylko dla Polski, ale również dla całego regionu. Zauważył również, że przyznanie funduszy z KPO (Krajowego Programu Operacyjnego) na budowę lądowej części terminala FSRU w ramach programu REPowerEU stanowi kolejny etap rozwoju tego projektu.

Umowa czarterowa Time Charter Party (TCP) między GAZ-SYSTEM a Mitsui O.S.K. Lines jest rezultatem intensywnego procesu przetargowego, który rozpoczął się w ubiegłym roku, a następnie wielomiesięcznych negocjacji. Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, Sławomir Hinc, podkreślił, że kontrakt ten określa szczegółowe warunki dostarczenia i obsługi pierwszej w Polsce jednostki magazynowo-regazyfikacyjnej LNG (Liquefied Natural Gas).

Prezes Hinc dodał również, że drugi w kraju Terminal LNG zwiększy elastyczność dostaw gazu ziemnego do Polski. Jest to kluczowe dla zapewnienia nieprzerwanej dostawy gazu do każdego województwa i dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy krajowego systemu przesyłowego.

Similar Posts