Aktualności Inwestycje

Zachodniopomorskie na czele inwestycji samorządowych według rankingu "Wspólnota"

Niedawno Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przedstawiło swoje zestawienie pod tytułem „Wydatki inwestycyjne samorządów 2020–2022”. W prezentowanym tam rankingu, wielkość środków przeznaczonych na inwestycje jest obliczana proporcjonalnie do liczby mieszkańców danego terenu. Zgodnie z tymi danymi, województwo zachodniopomorskie osiągnęło imponujące rezultaty, pokonując dotychczasowego lidera – województwo podlaskie.

Przeanalizowanie danych ujawniło, że to właśnie zachodniopomorskie okazało się wiodącym regionem pod względem wydatków inwestycyjnych na mieszkańca, które były dokonywane w latach 2020-2022. Tym samym, województwo to przejęło palmę pierwszeństwa od dotychczasowego przywódcy tego zestawienia – województwa podlaskiego. Jeśli chodzi o miasta posiadające prawa powiatu, Świnoujście po raz piąty z rzędu znalazło się na szczycie rankingu polskich samorządów. Miasto to było jednym z tych, które zainwestowały najwięcej w ostatnich latach, a nagrodę Samorządowca Roku 2023 odebrał prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Szczecin zdobył zaszczytne drugie miejsce w rankingu miast wojewódzkich, ustępując jedynie Opolu. Natomiast wśród mniejszych miejscowości, to Dziwnów okazał się drugim pod względem wielkości inwestycji na mieszkańca, przeznaczając na ten cel aż 4350 zł. Piątą pozycję w tej kategorii zajęły Międzyzdroje, z wydatkami na inwestycje wynoszącymi 3457,85 zł na jednego mieszkańca.

Ranking „Liderzy inwestycji. Wydatki inwestycyjne samorządów 2020–2022” jest organizowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Wydatki na inwestycje są tam obliczane proporcjonalnie do liczby mieszkańców poszczególnych samorządów.

Similar Posts