Aktualności Inwestycje

Port kontenerowy w Świnoujściu: Kluczowy element polskiej gospodarki

Mecenas Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, podkreśla znaczenie portu kontenerowego w Świnoujściu dla nie tylko lokalnej, ale i ogólnopolskiej gospodarki. W jego opinii, porty stanowią nie tylko „okno na świat”, ale również są silnikiem napędzającym ekonomię. Przychody generowane przez porty mogą znacznie zasilić budżet państwa, umożliwiając realizację różnych inwestycji publicznych – budowę dróg, szkół czy przedszkoli. Mecenas Bogucki wyraził te poglądy podczas swojego wystąpienia w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wojewoda zachodniopomorski z dumą odnotował, że Pomorze Zachodnie jest regionem liderującym w Polsce pod względem skali i strategicznego znaczenia prowadzonych inwestycji.

Mówiąc o tzw. „ofensywie inwestycyjnej” wymienił kilka kluczowych przedsięwzięć. Wśród nich znajdują się takie projekty jak budowa autostrad S3, S6, S11 oraz planowane przetargi na S10. Wymienił również prace nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin–Świnoujście, rozbudową gazoportu oraz kanału w szczecińskim porcie. Podkreślając wagę planowanej budowy głębokowodnego portu kontenerowego w Świnoujściu, Bogucki przywołał fakt podpisania preumowy na jego realizację.

Wojewoda wspomniał też o zabezpieczeniu 411 milionów złotych na rozpoczęcie prac nad zachodnią obwodnicą Szczecina, które obejmują projektowanie obwodnicy z najdłuższym w Polsce tunelem i zakup gruntów. Bogucki z entuzjazmem odnotował także start wielkiej budowy bloków wodnych na Dolnej Odrze pod Szczecinem oraz uruchomienie produkcji polipropylenu w Policach. Jak zauważył, region nie ogranicza się tylko do tych projektów – liczne inwestycje realizowane są również na poziomie samorządów i powiatów, w tym tych popegeerowskich.

Similar Posts