Turystyka

Co warto zobaczyć w Wiśle?

Wisła to jedna z najsłynniejszych miejscowości w Beskidzie Śląskim, bardzo chętnie odwiedzana przez miłośników aktywnego wypoczynku. Górskie wycieczki nie są jednak jedynym sposobem spędzania wolnego czasu w tym miejscu. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić uwagę?

Okiem etnografa


Wisła to miejscowość atrakcyjna dla tych osób, które chcą lepiej poznać góralską tradycję i kulturę. Nie brak tu ciekawych imprez, w gronie których wyróżnia się znany już doskonale Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wiele ciekawych informacji na temat warunków życia w Beskidzie Śląskim można zdobyć w Muzeum Beskidzkim, znanym z ciekawej wystawy o regionalnym charakterze. Nie brak tu sprzętów, z których dawniej korzystano z beskidzkich chatach, nie brak też wiekowych mebli. Dodatkowo są tu organizowane różnego rodzaju wystawy czasowe, dzięki czemu wizyty w tej placówce nikomu nie powinny się znudzić.

Zameczki i rezydencje


O dawnych właścicielach Wisły i otaczających ją kompleksów leśnych do dziś przypomina nam sporo ciekawych zabytków. Ten najciekawszy związany jest z Habsburgami i dumnie zdobi ścisłe centrum Wisły. To drewniany Zameczek Myśliwski, który do Wisły został przeniesiony z polany Przysłop pod Baranią Górą. Inną rezydencją, której warto poświęcić swój czas, jest Rezydencja Prezydenta RP na Zadnim Groniu. Ta ciekawa budowla powstała miejscu drewnianego pałacyku, należącego w okresie zaborów do Habsburgów. W jego miejscu w okresie międzywojennym stanął murowany zameczek, wzniesiony według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Wkrótce jego właścicielem stał się Prezydent RP Ignacy Mościcki. Do dziś jest to Zameczek Prezydencki, który bywa udostępniany turystom zainteresowanym jego zwiedzeniem.

Spotkania z Adamem Małyszem


W Wiśle można zobaczyć tez sporo pamiątek związanych z Adamem Małyszem i jego sportową karierą. W Wiśle Malince zadziwia skocznia nazwana imieniem znanego skoczka, z kolei w centrum Wisły można zobaczyć ciekawą rzeźbę Małysza, wykonaną z nietypowego materiału. Figura z białej czekolady od kilkunastu lat jest jedną z najważniejszych atrakcji w tej miejscowości, a wypoczywający w Wiśle turyści bardzo chętnie poświęcają jej swój czas. Nie lada gratką, szczególnie dla miłośników skoków narciarskich, będzie też wizyta w Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza. Można tu zobaczyć medale i puchary zdobyte przez skoczka, można też tu podziwiać kolekcję nart i kombinezonów narciarskich.

Wisła dla aktywnych


Wisła, na terenie której tanie noclegi można znaleźć o każdej porze roku, jest idealnym miejscem dla tych, którzy wczasy chcą spędzić w aktywny sposób. latem kuszą szlaki piesze i rowerowe, dzięki którym można odkrywać najpiękniejsze zakątki Beskidu Śląskiego. Kusi Czantoria i Stożek, intryguje rejon Równicy i Trzech Kopców Wiślańskich. Najpopularniejszym szczytem, który z pewnością zasługuje na uwagę, jest tu jednak Barania Góra. Na jej zboczach zaczyna się królowa polskich rzek, czyli Wisła. Barania Góra znana jest też z wieży widokowej stojącej na jej szczycie oraz ze schroniska, które powstało na wspomnianej już polanie Przysłop.
W Wiśle aktywnie można wypoczywać też w okresie zimowym. Masyw Równicy to idealne miejsce na narty biegowe, z kolei stoki Czantorii, Stożka i Soszowa kusza zadbanymi trasami zjazdowymi. Dzięki temu każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego zarówno latem, jak i w okresie zimowym.

Wisła to popularny ośrodek turystyczny, na terenie którego nuda nikomu nie grozi. Aktywny wypoczynek, krajoznawcze wycieczki oraz relaks w pięknej scenerii – oto główne powody, dla których warto postawić na wczasy właśnie w tym miejscu.

Similar Posts