Turystyka

Co warto wiedzieć o Morzu Bałtyckim?

Praktycznie każdy z nas chociaż raz w życiu odwiedził Morze Bałtyckie. Przyjrzyjmy się temu, jakie tajemnice skrywa przed nami ten teren.

Turyści uwielbiają Morze Bałtyckie z tego względu, że jest piękne i klimatyczne. Można tutaj pooddychać świeżym powietrzem, zjeść pyszną rybę i rozkoszować się szumem fal. Jakie ciekawostki o Morzy Bałtyckim trzeba poznać? Co jest istotne?

Morze Bałtyckie – o tym nie wiedziałeś

Jest to zbiornik wodny jedyny w swoim rodzaju. Łączy ze sobą aż 9 krajów linią brzegową – Niemcy, Polskę, Rosję, Łotwę, Litwę, Finlandię, Szwecję, Estonie i Danię. Z każdej strony Bałtyk jest otoczony lądem. Wąskie cieśniny znajdują się jedynie przy granicy z Morzem Północnym.

Co ciekawe, nasze polskie morze jest nazywane śródlądowym morzem północnej Europy. Co do rozmiarów, przybliżona powierzchnia wynosi ok. 415 tys. km2. Objętość Morza Bałtyckiego to ok. 21 tys. km3 cieczy. Linia brzegowa jest niezwykle rozbudowana i urozmaicona.

W portalu https://darlowko24.pl/ też znajdziesz wiele interesujących informacji na temat morza Bałtyckiego.

Jeszcze więcej informacji o Bałtyku

Co jeszcze warto wiedzieć? W porównaniu do innych naturalnych zbiorników wodnych, Bałtyk nie jest bardzo głęboki. Średnia głębokość to ok. 53 metry. W najgłębszym miejscu Morze Bałtyckie sięga do 120 m głębokości. Woda w Bałtyku jest słona, o czym wie każdy z nas. Zasolenie występuje tutaj na poziomie 7 promili. Nie zapominajmy o tym, że Bałtyk niejedno ma imię. Historyczne nazwy zbiornika to Morze Swebów, Ostsea, Morze Rusów, Barbarum Fretum, czy też Morze Gockie. W dzisiejszych czasach raczej nie spotkamy takich nazw. Polacy mówią o tym terenie po prostu Bałtyk lub morze.

Jak widać, Morze Bałtyckie kryje przed nami wiele tajemnic. To niepowtarzalny zbiornik wodny, który zachwyca swoim charakterem. Każdego roku tłumy turystów odwiedzają Bałtyk, mimo że upały nie występują tutaj tak często, jak tego pragniemy. Bałtyk uwielbiają osoby w każdym wieku.

Similar Posts